Pijavice lékařská (Hirudo medicinalis)

Kmen: kroužkovci (Annelida)

Třída: opaskovci (Clitellata)

Podtřída: pijavice, pijavky (Hirudinea)

 

    Živočichové žijící ve sladké vodě, sekundárně i v moři nebo na souši. Pijavice se živí sáním krve od sladkovodních, mořských i suchozemských obratlovců, nebo jsou dravé. Tělo je většinou bez štětin. Povrchových segmentů je více než vnitřních. Na přídi a zádi je vytvořena přísavka, u některých druhů je ústní otvor opatřen čelistmi. Trávicí trubice prochází pouze přední přísavkou, zadní nikoli. Pijavice vylučují hirudin, který zabraňuje srážení krve, a látky s anestetickým účinkem. Na ústní otvor navazuje sací pharynx, fungující jako vakuová pumpa k nasátí krve. Střevo má řadu výchlipek, které slouží jako zásobárna přijaté krve. Po nasátí dochází k mnohonásobnému zvětšení. Na trávení se podílejí symbiotické bakterie. Pijavice pak dokáží přežít i více než rok bez potravy. Kromě podélných a cirkulárních svalů mají pijavice ještě dorzoventrální a šikmé svaly.

    Pijavice se pohybují odlišným způsobem než ostatní kroužkovci. Pohyb na podkladu je píďalkovitý, plavou vlnivým pohybem. Dožívají se až 27 let. Pijavice jsou hermafrodité. Opasek mají pouze v době rozmnožování na jaře, kdy se z něj vytváří kokon. Pijavice lékařská (Hirudo medicinalis) je chráněný druh žijící vzácně ve stojatých vodách v ČR (jižní Morava). Dorůstá velikosti až 15 cm. V dutině ústní má tři jemně ozubené čelisti. Saje krev teplokrevných živočichů, jejichž teplotu je schopna registrovat. Dříve byla používána k "pouštění žilou" - odběru „nemocné zkažené krve“. V rámci módního zájmu o alternativní léčitelské postupy se tato šarlatánská "hirudoterapie" opět vzmáhá, hlavně ve východní Evropě. Pijavicemi způsobené ranky mohou být vstupní branou infekce, proto je důležité dbát na nejdůležitější zásadu - NIKDY ranku neškrábat. Pijavice nebo hirudin využívá i moderní plastická a rekonstrukční chirurgie – po přišití amputátů proti překrvení a omezení vzniku sraženin.

 

    Na světě existuje přibližně 600 druhů pijavic, avšak pouze tři druhy se používají v medicíně. Tyto pijavice se dají lehce odlišit od jiných, na hřbětě mají žluto-oranžové nebo zelené proužky. Ostatní druhy pijavic jsou absolutně nevhodné pro medicinské účely.

 

Hirudo medicinalis officinalis - mají olivově zelené bříško

Hirudo medicinalis medicinalis - je tmavá a bříško je flekaté

Hirudo medicinalis orientalis - typické měděné zbarvení

 

Za zmínku stojí fakt, že pijavice není "sama". V jejím žaludku se vyskytuje symbiont Aeromonas hydrophyla, tedy bakterie, bez které by pijavice nepřežila. Pokud dojde k alergické reakci u pacienta, je alergie vyvolána právě onou zmíněnou bakterií, nikoliv pijavicí. Zpravidla to není organismus, který by byl schopný vyvolat onemocnění. Pouze znepříjemní průběh hojení. Neznamená to však, že se stává kontraindikovanou pro pacienta. Většinou je to jen souhra několika faktorů, hlavně v souvislosti s tepnovou nedostatečností. Výjimkou je opuchnutí celé končetiny. V tomto případě se opravdu další aplikace nedoporučují.